Kosova’da Üniversite

Türkiye’de üniversite sınavları nedeniyle birçok  öğrencinin açıkta kaldığını biliyoruz. Bu nedenle yurt dışındaki ülkelerde uygun fiyatlara ve kaliteli eğitim olanaklarına sahip olan üniversitelerin bulunması Türk öğrencilerin yurt dışındaki eğitim almayı tercih etmesinde etken olabilmektedir. Yurt dışında okumak bir anlamda kişinin gelişimi, farklı dünya görüşüne sahip olması ve farklı kültürleri tanıması açısından da önemli bir avantaj sunmaktadır. Yurt dışındaki üniversiteler Türkçe eğitim şansı sunduğu gibi yabancı dillerde de eğitim alma imkânı sağlamaktadır. Farklı bir dilde eğitim almak ya da kendi dilinde eğitim almak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği Kosova üniversiteleri de tüm dallarda yüksek kalitede eğitim sunan üniversiteler arasında yer almaktadır.

Türkiye’de lise ve dengi meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin sadece diplomaları ile sınav şartı bulunmadan müracaat edebilecekleri Kosova’daki üniversiteler birçok açıdan eğitim kalitesini içerisinde barındırmaktadır. Eğitim başvuruları için haziran ayı ortalarında hareket edilmesi gereken Kosova üniversiteleri ön başvuruları bu zaman diliminde almaktadır. Kosova üniversiteleri eğitim açısından Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli bir diploma vermektedir ve YÖK denkliğine sahiptirler. Kosova üniversitelerinde eğitim dili olarak Türkçe, Arnavutça, Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça dilleri yer almaktadır. Kosova üniversiteleri Bologno normları ile hareket etmekte ve öğretim standartlarını yüksek hedeflere taşıyacak Avrupa standartlarını uygulamaktadır. Yaşam şartı olarak Kosova’da üniversite okumak birçok açıdan uygun ekonomik şartlarla sağlanabilmektedir. Yurt konaklama ücretleri ve ev kiraları; diğer ülkelere göre çok daha ekonomiktir.

Kosova üniversitelerinde eğitim alırken yaşam şartlarının ekonomik olmasıyla sıkıntı yaşamazsınız. Ev kiraları, yurt konaklama ücretleri, ulaşım masrafları diğer ülkelere göre çok daha uygundur. Üniversiteli öğrenciler için  Kosova üniversitelerinde hazırlık eğitimi de verilmektedir. Türkçe, Slovakça, Türkçe, Arnavutça, İngilizce ve Boşnakça hazırlık sınıfları bulunmaktadır.

Kosova’nın eğitim kalitesi oldukça yüksek olmasına karşın eğitim harçları ise oldukça ekonomiktir. Eğitim diline göre farklılık gösteren eğitim harçları ile ilgili birçok seçenek yer almaktadır. Kosova’da üniversite okumak yaşam koşulları açısından caziptir. Yemek, konaklama ve ulaşımda farklı seçenekler sunan Kosova’da şehir içi ulaşımı otobüs ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Ayrıca taksi ücretleri de oldukça uygundur. Üniversite yurtlarında kalmak isteyenler için 2-3 kişilik odalar bulunmakta ve ayrıca öğrenciler birkaç kişiyle ev kiralayarak konaklayabilmektedir.

Kosova da yer alan üniversiteler; İliria Kraliyet Akademisi, Priştina Üniversitesi, Prizren Üniversitesi, Universum Üniversitesi ve  Riinvest Üniversitesidir.

Kosova’da  yer alan üniversiteler ile ilgili geniş kapsamlı bilgi almak, denklik, tanınırlık gibi konuların yanı sıra Kosova’daki eğitim şartları ve buna bağlı tüm uygulamalar için gerekli her türlü bilgiyi uzman danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Hemen Ara: 0 553 508 69 92
× Bize Yazın