Polonya’da Üniversite

Polonya’da Üniversite Okumak

Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Polonya’da üniversite okumak her geçen yıl daha da popüler hale gelmektedir. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonya’da eğitim ve yaşam giderleri oldukça ekonomiktir. Eğitim kalitesinin çok yüksek düzeyde olması, birçok değişik ülkeden uluslararası öğrenciyi Polonya’da eğitim almaya yöneltmektedir. Polonya’da konuşulan resmi dil Lehçe olmasına rağmen ülkenin birçok üniversitesinde Tıp, Mühendislik, İşletme, Eczacılık gibi bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir.

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen adayların lise mezunu olmaları yeterlidir. Öğrencilerin ayrıca Türkiye’de üniversite sınavında başarılı olmuş ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmaları şartı aranmamaktadır. Polonya üniversiteleri, başvuruda bulunan adayların lisede almış oldukları dersler, başarı durumları, yeterlilikleri ve tercihleri doğrultusunda kabul vermektedir. Polonya’da üniversite eğitimi İngilizce ya da Lehçe olarak tercih edilebilir. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi üç yıl sürer. Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yıla çıkmaktadır. Polonya’da tıp eğitimi altı, eczacılık ve diş hekimliği eğitimi ise beş yıl sürmektedir.

Polonya’da Üniversite Eğitimi Neden Çok Avantajlı

Üniversite sınavı kaderiniz değildir. Polonya’da istediğiniz bölümü okuyun!

Polonya’da üniversite okumak istiyorsanız, Türkiye’deki üniversite sınavı için endişelenmenize hiç gerek yok. Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim almak için üniversite sınavında başarılı olmanız ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Polonya’da lise eğitiminize, yeterlilik ve tercihlerinize en uygun bölümlere kayıt yaptırarak hemen üniversite eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

Ancak Yüksek Öğretim Kurulunun 12/02/2015 tarihli toplantısında; orta öğrenimini Türkiye’de tamamlayan ve yurt dışında eğitime başladığı yıl CWTS, Sanghai ve URAP tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 1.000 içerisindeki bir üniversiteye yerleşmeyen adayların, yurt dışında eğitime başlayacakları yıl Türkiye’de YGS ve LYS’ye girmeleri, Tıp doktorluğu alanında ilk 50 bin, Hukuk alanında ilk 190 bin, Mimarlık alanında ilk 250 bin ve Mühendislik alanında ilk 300 bin içerisinde yer almaları gerekmektedir.

Tıp ve Hukuk bölümleri haricinde ÖSYS kılavuzunda yer alan diğer alanlarda en az Türkiye’deki programlara yerleşmiş olan en son öğrencinin aldığı kadar puan almaları gerekmektedir.

Bu şartları sağlayamayan öğrenciler yurt dışında eğitim alabilirler ancak YÖK’ün bu öğrencilerin denklik işlemleri ile ilgili beyanı açıktır.

Yine yukarıdaki karara göre yukarıdaki listelerde ilk 1.000 içerisinde yer alan üniversitelerin dışında yurt dışında tanınan bir yüksek öğretim kurumunda eğitim almak isteyen öğrencilerin kayıtlarını aşağıda sayılan muadil belgelerden biriyle yapmaları halinde denklik başvurularının bireysel olarak değerlendirileceği YÖK tarafından beyan edilmiştir.

Muadil Belgeler

  • SAT 1 : En az 1000 puan
  • ACT : En az 21 puan
  • Abitur : En az 4 puan
  • Fransız Bakaloryası : Diploma notu en az 12
  • GCE A Level Sertifikası : En az 2 dersten
  • Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB) : En az 28
  • Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) : En çok 2
  • İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) : En az 70

Polonya’da eğitiminizin YÖK onayı var.

Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim aldığınız için diplomanız YÖK tarafından onaylanıyor. Polonya’da eğitim sürecinizin ardından mesleğinizi hem Türkiye’de hem de yurt dışında rahatça icra edebileceksiniz.

Polonya’da Eğitim dili İngilizce

Polonya üniversiteleri birçok farklı alanda ve bölümde İngilizce eğitim veriyor. İngilizce seviyeniz yeterli değilse ilk yıl İngilizce hazırlık eğitiminin ardından bölüme geçiş yapabilirsiniz. Dilerseniz eğitiminizi Lehçe olarak da almayı tercih edebilirsiniz. lehçeyi tercih etmeniz durumunda bölüm seçenekleriniz çok daha fazla olacaktır.

Türkiye maliyetleriyle Avrupa’da Eğitim

Polonya’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyetleri, Türkiye’de vakıf üniversitelerinde alacağınız eğitim maliyetlerinden çok daha uygundur. Yaşam ve konaklama giderleri ise Türkiye ile aynıdır. Bu nedenle her yıl çok sayıda öğrenci, bir Avrupa Birliği diplomasına sahip olmanın getireceği avantaj ve ayrıcalıkları düşünerek Polonya’da eğitim almayı tercih etmektedir.

Avrupa’da yaşayacak, Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım avantajını kullanacaksınız.

Eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin ve çevresinin size sunduğu kültürel olanaklar bireysel gelişim ve vizyon edinmeniz çok önemlidir. Polonya’da çok uluslu bir ortamda, Avrupa’nın tam ortasında yaşayacak, birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edinip, bu ülkelere şehirler arası yolculuk yapar gibi gidebileceksiniz. Üniversite eğitiminizin ardından bireysel gelişim, kültür ve vizyon bakımından Türkiye’de eğitim alan birçok öğrenciden daha üstün olacak, daha öncelikle tercih edileceksiniz.

Hemen Ara: 0 553 508 69 92
× Bize Yazın