SAT SINAVI

1926 yılında yapılmaya başlanan SAT, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan üniversite öğrencileri için hazırlanmış standart bir testtir. Ortaya çıkışından itibaren ismi defalarca değiştirilmiştir. Başlangıçta Skolastik Yetenek Testi denilmekteydi, zamanla bu isim Scholastic Assessment Test oldu. Daha sonra SAT1 ve en sonunda SAT olarak anılmaya başlandı. Sınav College Board tarafından hazırlanmaktadır. Öğrencilerin üniversite için gerekli yeterlilikte olup olmadıkları bu sınav ile belirlenmektedir.

SAT sınavı 3 saat sürmektedir. Sınava giriş için öğrenciler 45$ sınav giriş ücreti ödemeliler. SAT, yüksekokul ve üniversiteye girişte hem Amerikalı hem de yabancı uyruklu öğrenciler tarafından kullanılmaktadır. Yılda yedi kez düzenlenmektedir. Amerika dışındaki ülkeler yılda 6 kez bu sınavı düzenlerler. Sınavlar genellikle iki ayda bir yapılmaktadır.

SAT sınavına kayıt, sınavın yapılacağı ülkede bulunan başvuru merkezi tarafından veya öğrencinin internet üzerinden kendisi tarafından yapılmaktadır. Sınava katılmak için herhangi bir sınırlama yoktur. İsteyen her öğrenci SAT sınavına katılabilir. SAT sınavı sonuçları iki yıl geçerlidir.
SAT sınavı ile öğrencinin üniversite eğitimi sürecinde ihtiyaç duyacağı matematiksel, mantıksal ve sözel bilgilerin düzeyi ve yorumlama yeteneği ölçülür. Akademik yeterlilik için gerek duyacakları düşünme becerileri de bu sınav ille sınanır. SAT sınavına girenler genellikle lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunlarıdır. Öğrencinin ortaöğretim süresince öğrendikleri bilgi ve becerilerin ne kadar etkin kullanıldığını SAT sınavı ile tespit edeceklerdir. Öğrencinin düşünme tarzı, problem çözme becerisi bu sınavda değerlendirilir.

SAT sınavı 2 aşamadan oluşur. SAT1 ve SAT2;

SAT1: Reasoning Test, çoktan seçmeli sorulardan oluşan, öğrencinin sayısal ve sözel yeteneklerini değerlendiren kısmıdır. Matematik, İngilizce okuma ve anlama, Kompozisyon olarak üç bölümlüdür. Her bir bölümde 200 ile 800 arasında puan elde edilmektedir. Öğrenci Amerika Üniversitelerine başvuracaksa bu üç bölümünde sonucuna bakılmaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de eğitim başvurusu yapmaları sırasında ise yalnızca matematik ve okuma bölümlerinin sonuçları yeterli olacaktır. Kompozisyon bölümü gerekli değildir. Sınavın bu bölümü 3 saat 45 dakika sürmektedir.

SAT2: Subject Test olarak adlandırılır. Çoktan seçmeli sorular çoğunluğu oluşturur. Öğrencinin yetkin olduğu akademik bir konu ile ilgili bilgisi ölçülmektedir. Bu bölümde de 200 ile 800 puan arasında bir puan kazanma şansı vardır. Öğrenciler SAT2’de; Almanca, Biyoloji, Çince, Fizik, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Kimya, Latince, Matematik ve Tarih ile ilgili sınava girebilirler. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversiteler SAT sınavlarından en az birinde öğrencinin katılımcı olmasını istemektedirler. Bazı üniversiteler öğrencinin iki SAT sınavına da girmiş olmasını isteyeceklerdir. Türkiye yabancı uyruklu öğrencileri kabul ederken SAT1 sınavını dikkate alır. SAT2 sınavı geçersizdir.
SAT sınavı uzun paragrafların olduğu bir sınavdır ve kelime bazlı değildir. Sınavda sorulara verilen yanlış cevaplar doğruları götürmemektedir. Çoktan seçmeli sorularda dört cevap şıkkı bulunmaktadır. Eski sınav sisteminde sınava giren öğrenciler bunu büyük bir değişiklik olarak algılamaktadırlar ama bu yanlış cevap olasılığını azaltan iyi bir değişikliktir. Matematik alanında sorulan sorular zorlaştırılmış ve sınav sırasında hesap makinesi kullanımına kısıtlama getirilmiştir.
Eskiden SAT sınavları yalnızca yazılı olarak yapılmaktaydı. Günümüzde öğrenciler SAT sınavına dijital ortamdan da katılabilmektedirler. Öğrencilerin sınav skorunun belirlenmesinde yazdıkları makale etkili değildir. Sınav puanı 1600 puan üzerinden değerlendirilmektedir. SAT sınavı essay yazma seçeneği var ise 3 saat 50 dakika sürmektedir. Essay seçeneği isteğe bağlıdır. Birçok üniversite essay puanına ihtiyaç duymamaktadır. SAT sınavına katılan öğrencilerin yüzde 50’den fazlası SAT sınavına en az iki kere girmişlerdir. Bu sebeple bilgiler henüz tazeyken sınava girilmesi yerinde olacaktır.

SAT başvuru ücreti; Subject Test için 46$ + 20$ dinleme sınavı için ödenecektir. Girilecek her alan sınavı için +10$ ek ücret bulunmaktadır. SAT sınav bilgileri değişiklik için 22$ ücret öd

Hemen Ara: 0 553 508 69 92
× Bize Yazın